SCHOTT ROBAX® Teknik özellikler

Teknik özellikler


Yoğunluk
 

ρ yakl. 2.6 g/cm3 (25 °C / 77 °F sıcaklıkta)              

Eğilme direnci              
 

σbB yakl. 35 MPa*
* Test, DIN EN 1288 T5 ile uygun olarak uygulamada teşvik edildiği gibi normal kullanım durumundaki yüzey ile gerçekleştirilmiştir.
Darbe mukavemeti
 
Gerçek uygulama hakkında daha fazla bilgi elde edildiği zaman darbe mukavemeti hakkında bir yorum yapılabilir. Burada, dayanıklılık gereksinimleri ile ilgili olarak karşılanması gereken uygulamaya özel standartlar büyük önem arz etmektedir.

 
Mekanik özellikler hakkında yorum
 
Cam ve cam-seramiğin dayanıklılığında belirtilen değerler, bu malzemelerin spesifik özelliklerinde de dikkate alınmalıdır.
Teknik anlamda, cam ve cam-seramik “ideal olarak elastik” ancak akış deseni olmayanlarda kırılgan bir malzemedir. Bu malzemeler, aynı katılıkta bir malzeme ile temasa geçtiklerinde bu, ince çentikler ve çatlaklar şeklinde yüzeye zarar verir. Cam ve cam-seramik bir mekanik yüklenmeye tabii olursa, bu çentik ve çatlakrın olduğu yerde kritik gerilim oluşumu plastik akışı tarafından azaltılamayabilir, çünkü metal gibi malzemelerde bu mümkündür.
Bu davranışın sonucu da, camın ve cam-seramiğin yapısal bazlı yüksek dayanıklılıkları (≥ 104 N/mm2) ile pratik olarak ilgili değildir. Bu durum, kaçınılamayan yüzey bozulmalarının (korunmasız yüzeyler olması halinde) etkisi ile yüzey durumu ve test koşullarına bağlı olarak, yakl. 20 – 200 N/mm2 eğilme direnci uygulama değeri arasında azaltılır.

Cam ve cam-seramiğin dayanıklılığı bu nedenle bir malzeme sabiti değildir (örneğin yoğunluğu gibi), ancak aşağıdaki kriterlere bağlıdır:
  • Camın işleme durumu (köşe uçlar, delikler vs. dahil)
  • Kullanım durumu (yüzey bozulmalarının türü ve dağılımı)
  • Zamana bağlı koşullar ya da alternatif olarak efektif yük süresi
  • Çevresel koşullar (aşındırıcı maddeler, örn. hidroflorik asit)
  • Camın kalınlığı gibi işlenmeye bağlı olan alan
  • Camın montaj durumu

Dayanıklılık, ayrıca yüzey bozulmalarının türü ve dağılımına göre bir statik dağılıma da bağlıdır.
Fuar & Organizasyonlar
21.
September
Trade fair Expobiomasa, Valladolid, España, 21.09 - 23.09.2021