Kaynakların ve enerjinin sürdürülebilir kullanımı

SCHOTT Flat Glass kendini çevrenin korunmasına ve özellikle üretim esnasında kaynakların kullanımının en iyi şekilde gerçekleştirilmesine adamaktadır. Üretim sürecimizi düzenlemek ve en uygun hale getirmek için en az miktarda hammadde ve enerji gerektiren şekilde çaba göstermekteyiz. Son yıllarda teknolojik değişim için temel oluşturan çeşitli programlar, kaynaklar ve enerji tüketim seviyelerimizi sistemli bir biçimde gözlemlemek için uygulanmaktadır.

Odaklarımız:

güneş hücreleri

Elektrik tüketimi

SCHOTT Flat Glass yüksek enerji tasarruflu bir üretim gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu sebeple düzenli olarak enerji incelemeleri ya da enerji denetlemeleri gerçekleştiriyoruz. Bunlar enerji tüketimimizin ilk genel bakışını sağlamaktadır ve gelişim için potansiyeller vurgulanmaktadır. Oluşturduğumuz ölçütlerin bazı örnekleri: 
  • Çalışanlar arasında enerji tüketim bilincinin artırılması
  • Enerji yük yönetiminin oluşturulması
  • Fırın yüklerinin en uygun hale getirilmesi
  • Düşük enerji üretim teçhizatının kullanımı

SCHOTT Flat Glass ta yenilenebilir enerji

SCHOTT çevre dostu teknolojileri sunarak ekolojik bağlılığını sistematik bir şekilde genişletmeye devam etmektedir. SCHOTT’un ekolojik görüşünün bir örneği güneş enerjisi kullanımıdır.
SCHOTT Flat Glass 2012 Ocak ayında İtalya’da Borgo a Mozzano’daki  SCHOTT Italvetro üretim yerinin bina çatısına güneş enerjisi elektrik santrali kurarak bu yenilenebilir enerji kaynağını oluşturmuştur. SCHOTT Solar 851 modülü yardımıyla yıllık ortalama 780,000 kWh yeşil elektrik üretebilir. Üretilen bu enerji üretim prosesi için kullanılır.
Su tüketimi

Su tüketimi

Su üretim sürecinde ağrılıklı olarak camı soğutmak ve kesmek için kullanılır. Su tüketimini en aza indirgemek için süreçlerimizi dikkatli bir şekilde yönetiyoruz. Su tüketimini kontrol etmek ve azaltmak için potansiyelleri belirlemek üzere düzenli olarak denetlemeler yapmaktayız.  Aşağıdaki örnekler son yıllarda alınan önlemlerin sadece bazılarıdır
  • Su kaçağını azaltmak için boru hattını kontrol etmek
  • Suyun sıçrayarak israf edilmesini azaltmak için makineleri en uygun hale getirmek
  • Tesislerimizin pek çoğunda kapalı su devrelerinin uygulanması.

Su tüketiminin azaltılmasındaki en büyük etkiye sahip olan önlem kapalı su sistemlerinin tanıtımıyla gerçekleşmiştir.

geri dönüşüm

Atık yönetimi ve cam geri dönüşümü

Her bir üretim sürecinde olduğu gibi belli bir miktarda atık oluşturuyoruz. Pek çok yıldır atık oluşumunu azaltmak ve iki ana kategoride fark gözetmek için dikkatli bir şekilde fırsatları değerlendirmekteyiz: zararsız atık ve zararlı atık.

Zararsız atık

Üretim sürecimiz boyunca oluşturduğumuz temel atık camdır.  İki amaç güdüyoruz:  Üretimde cam atığını  azaltmak ve cam geri dönüşüm oranımızı artırmak. Cam atığını azaltmak için önemli bir alan kesim sürecimizdir. Pek çok yıldır bilgisayar destekli işlemlerle cam kesmeyi en uygun hale getirmekteyiz. Buna ek olarak tüm diğer süreçler cam atığını azaltmak için sistemli bir şekilde kontrol edilmektedir.

Zararlı atık

Zararlı atıkların oranı diğer atıklara oranla daha azdır, yaklaşık % 1.5 ila % 3. Üretim süreçlerimizde kullandığımız herhangi bir tehlikeli malzemeyi azaltmak ve daha az zararlı muadil malzeme kullanımı için sürekli araştırma halindeyiz.

Atık cam geri dönüşümü

Camın temel avantajlarından bir tanesi “son derece geri dönüştürülebilir” olmasıdır. Cam türüne bağlı olarak, tesislerimiz içerisindeki cam atığı yüzde 95 e kadar yeni cam üretimi için geri dönüştürülebilir.
Cam parçacıkları içeriklerine göre sınıflandırılır ve ayrılır; örneğin, baskılı camlar ve baskısız camlar. Cam, düz cam ya da cam şişelerin üretimi, aynı zamanda inşaat endüstrisinde yalıtım malzemelerinin üretimi için tekrardan eritilmek üzere geri dönüşüme gönderilir.
Ağır metal içermeyen boyalar

Ağır metal içermeyen boyalar

Malzemeleri, teknolojileri ve üretim metotlarını seçerken çevresel uygunluk belirleyici bir faktördür.
İşlemeli düz cam üreticisi olarak boya, ürünlerimizde kullanılan esas malzemelerden biridir. Standart boyalar çoğunlukla ağır metallerden oluşan solvent, bağlayıcı maddeler, koruyucular ve katkı maddeleri içermektedir.  Mümkün olduğunda, ürünlerimizin üretimi için ağır metal içeren boyayı ağır metal içermeyen boyayla değiştirmekteyiz. Günümüzde boya tüketimimizin yüzde 90’ından fazlası, talep edilen ürünlerimiz için zorunlu olmasa da, ağır metaller içermez. Hedefimiz yüzde 100 çevre dostu boya kullanımına ulaşmaktır.
Ağır metal içermeyen boyalar
prensip

RoHS and REACH e uygunluk

SCHOTT elektrikli ve elektronik teçhizatlarda belirli zararlı maddelerin kullanımının kısıtlanması hakkında 2002/95/EC sayılı “RoHS” AB direktifine uyar. SCHOTT, ayrıca kimyasal maddeleri yöneten AB yönetmeliği REACH (Kimyasalların Tescili, Değerlendirmesi, Yetkilendirmesi ve Kısıtlanması) in bir parçası olarak çevre için sorumluluk üstlenmektedir. SCHOTT, grubun ürettiği tüm ürünlerin günümüz yasal gereklerine ve aynı zamanda gelecekte beklenen gerekliliklere uygun olmasını garanti eder.
İletişim
SCHOTT ORİM CAM SAN. VE TİC A.Ş.
Organize Sanayi Bölgesi G.O
Paşa Mah. 25. Sok. No: 5
59500 Çerkezköy/Tekirdağ
Türkiye
E-Mail to SCHOTT+90 (282) 725 18 60
SCHOTT, kullanıcı deneyimini zenginleştirmek ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için bu Web sitesinde Çerez kullanır. Web sitesine gözatmaya devam ederek Çerez kullanmamıza onay vermiş olursunuz.